#1

نصب و پیکربندی محیط ROS

آماده سازی محیطی که بتوان از ROS در آن استفاده کرده یکی از اولیه ترین نیاز های ما می باشد. در صورتی که پیش نیاز های راه اندازی ROS را فراهم کرده اید در ادامه آموزش همراه ما باشید.

نصب ROS

بعد از اماده سازی پیش نیاز های ROS باید آن را نصب کنیم ، نصب ROS به دو روش نصب سریع و گام به گام امکان پذیر است. همواره شما می توانید به وب سایت (http://www.ros.org/) ROS مراجعه کنید و گزینه Getting Started یا Install را بزنید تا از آخرین روش نصب ROS با خبر شوید.

توجه: هر توزیع در ROS در ورژن های خاصی از ubuntu نصب می شود. برای مثال Indigo در  14.04 ، نسخه Kinetic در 16.04 و نسخه Melodic در 18.04.

نصب سریع

یکی از راحت ترین راه های نصب ROS استفاده از دستورات سریع است ، این روش در اوبونتو 13.10، 14.04 LTS و 16.04 LTS 18.04 LTS آزمایش شده است. لطفا توزیع مورد نظر خودتان را از فهرست زیر انتخاب کنید.

نصب گام به گام

روش رسمی نصب ROS به این صورت می باشد.

برای انجام این کار باید دستورات زیر را در ترمینال دستگاه خود وارد کنید.

تنظیم محیط ROS

بعد از نصب ROS نیاز به یک سری تنظیمات برای اجرای درست برنامه می باشد

برای دسترسی به دستورات و اسکریپت های ROS در محیط ترمینال باید فایل bash را سورس کنیم. برای انجام این کار دستور زیر را در هر ترمینال جدیدی که باز می کنید وارد کنید.

نکته: در دستورات زیر به جای کلمه kinetic توزیع مورد استفاده خودتان را وارد کنید.

source /opt/ros/kinetic/setup.bash

اما برای این که بتوانیم محیط ROS را در چند ترمینال داشته باشیم باید دستور زیر را به فایل .bashrc که در پوشه home قرار دارد وارد کنیم. bashrc هنگام باز شدن ترمینال جدید به صورت خودکار سورس خواهد شد.

echo "source /opt/ros/kinetic/setup.bash" >> ~/.bashrc
source ~/.bashrc

نظر خود را بگویید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *